Kredyt hipoteczny po czterdziestce

15 kwietnia
19:34 2017

Dzisiaj nie łatwo dostać kredyt hipoteczny. Czy osoba w wieku średnim ma jeszcze na co liczyć w banku?

Kredyt hipoteczny udzielany jest konsumentom na wiele lat, dlatego lwia część banków nie jest w stanie udzielić finansowania osobom, które ukończyły czterdziesty rok życia. Czy to jednak oznacza, że osoby w takim wieku nie mają szansy na kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny wiąże na wiele lat

Wiele osób porównuje kredyt hipoteczny do instytucji małżeństwa. Podpisując umowę o finansowanie, obligujemy się na wiele lat do terminowej spłaty. Jednakże jest pewna różnica między wyznaniem na ślubnym kobiercu, a podpisem pod umową kredytową. Otóż kredyt hipoteczny kiedyś się skończy i mamy tego świadomość podejmując decyzję. Jednakże czas na spłatę kredytu mocno ogranicza nasze możliwości, bowiem kończąc spłatę zobowiązania, możemy być już na emeryturze, a nasze zarobki zostaną wówczas ograniczone.

Kredyt hipoteczny dla czterdziestolatka

Właśnie z takimi obawami mierzą się instytucje finansowe w momencie, kiedy o kredyt hipoteczny ubiega się osoba w wieku czterdziestu lat. Są oczywiście wyjątki od tej reguły. Kilka banków udziela kredytów w wieku nawet pięćdziesięciu lat. Przykładem jest Bank Pocztowy, który finansuje osoby w tym właśnie wieku nawet na okres trzydziestu lat. W takim przypadku należy jednak liczyć się z obowiązkiem wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Wówczas cena takiego kredytu staje się wyższa. Poza tym dla banku ważne jest to, aby dobrać taki wiek spłaty, który będzie jeszcze pokrywał się z wiekiem aktywności zawodowej klienta.

W przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny przysłowie "śpiesz się powoli" nie ma żadnego zastosowania. Im szybciej postaramy się o finansowanie na nasze własne M, tym lepiej. Ilość formalności nie będzie tak przerażająco duża, a same koszty spłaty nie będą wygórowane. Na szczęście osoby w średnim wieku również mogą znaleźć w banku ofertę dla siebie, na co potwierdzeniem jest chociażby bank Credit Agricole oraz Bank Pocztowy. W tych instytucjach czterdziestolatek (o ile spełnia inne warunki) na pewno nie zostanie odesłany z kwitkiem.