Czy przy umowie-zlecenie masz szansę na kredyt gotówkowy?

16 grudnia
20:44 2016

Nie wszystkie banki honorują tak zwane umowy śmieciowe, w związku z tym czy zatrudnieni na umowy-zlecenia mają szansę na kredyty gotówkowe? W jakich bankach można składać takie wnioski?

Nie wszystkie banki udzielają kredytów dla klientów zatrudnionych na umowach-zlecenia lub umowach o dzieło, ale to są już wewnętrzne ustalenia banków. Dla banków najistotniejsze jest to, aby klienci byli wiarygodni, mieli określone zdolności kredytowe oraz pozytywną historię kredytową. W bankach obowiązują różne procedury i sposoby naliczania zdolności kredytowych klientów. Dlatego nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy będąc zatrudnionym na umowę-zlecenia można starać się o kredyt w banku.

Warunku przyznania kredytu osobom zatrudnionym na umowy śmieciowe

Są banki, które nie uwzględniają tego tzw. umów śmieciowych, ponieważ pracodawca w każdej chwili może zerwać taką umowę i wówczas taki klient staje się dla banku niewypłacalny. Jak donosi Comperia.pl, niektóre banki, które honorują umowy-zlecenia, mogą udzielić kredytu, ale na innych warunkach niż w przypadku zatrudnionych na stałe etaty. Przede wszystkim parametry przyznawanych kredytów mogą zdecydowanie różnić się od kredytów standardowych, udzielanych przez banki osobom zatrudnionym na stałe umowy o pracę. W takich sytuacjach oprocentowanie koszty kredytu mogą być wyższe. Wynika to z faktu, iż przy takich transakcjach finansowych banki bardziej ryzykują, udzielając kredytu osobom zatrudnionym na umowach śmieciowych.

Co jeszcze może pomóc w uzyskaniu kredytu?

Wiarygodność starającego się o kredyt jest dla banku bardzo istotna, aby ją zwiększyć (zatrudnienie na umowę-zlecenia nie daję takiej gwarancji), o kredyt można wnioskować wraz ze współmałżonkiem. Najważniejsza jest wysokość zarobków, dlatego dobrym wyjściem jest tandem kredytowy. Nawet jeżeli oboje małżonkowie są zatrudnieni na umowę-zlecenia to jest to atut dla starających się o kredyt. Poza tym należy pamiętać o tym, by informować doradców bankowych o wszelkich innych dochodach, takich jak prace chałupnicze lub inne źródła dochodów, czasami banki mogą to wziąć pod uwagę. Nie wszystkie banki honorują umowy-zlecenia, dlatego warto wspomnieć w jakich bankach zatrudnieni na takie umowy, mogą starać się o kredyty gotówkowe.

Banki, w których umowy śmieciowe są honorowane

Osoby zatrudnione na umowy-zlecenia lub umowy o dzieło mogą starać się o kredyty gotówkowe w takich bankach jak: Pekao S.A., Meritum Bank, Euro Bank, Getin Bank. a także BNP Paribas. Trzeba pamiętać, że niektóre z nich żądają zaświadczeń o zatrudnieniu z ostatnich 6-12 miesięcy oraz wyciągów z kont. Takie dokumenty nie są wymagane, w przypadku, gdy osoby ubiegające się o kredyt są stałymi klientami tych banków, czyli posiadają w nich konta osobiste. Z pewnością też, starający się o takie kredyty będą musieli dostarczyć do banku więcej dokumentów niż osoby zatrudnione na stały etat.