Kredyty dla Polaków pracujących w Holandii

14 października
18:51 2016

Większość Polaków pracujących za granicą, np. w Holandii, deklaruje, że chciałaby w przyszłości wrócić do kraju. W związku z tym, często szukają oni informacji na temat możliwości zaciągnięcia w Polsce kredytu na zakup mieszkania lub domu. Które banki i na jakich warunkach udzielą kredytu Polakom zatrudnionym w Holandii?

Wejście w życie Rekomendacji S z dniem 1 lipca 2014 roku wprowadziło duże zmiany. Od tamtej pory waluta kredytu musi być zgodna z walutą, w której dochody otrzymuje kredytobiorca. Ta restrykcja dotyczy również osób o wysokich zarobków. W przypadku, gdy staramy się o kredyt jako małżeństwo i otrzymujemy pensje w więcej niż jednej walucie, bank jako główną walutę dochodów uzna tę, w której wnioskodawca uzyskuje najwyższe zarobki.

Najłatwiej w euro

Osoby pracujące w Irlandii, Niemczech, Holandii czy Francji mają dużo większe szanse na kredyt niż zatrudnieni w innych krajach, ponieważ w Polsce nie ma problemu ze znalezieniem kredytu w euro. Trudniej wyszukać bank, który udzieli zobowiązania na przykład w funtach lub koronach – szwedzkich, duńskich czy norweskich. Uzyskanie kredytu w skandynawskiej walucie, z wyjątkiem Finlandii, gdzie płaci się w euro, jest niemożliwe w przypadku większości polskich banków.

Bank Pekao – Kredyt Mieszkaniowy w eEuro

Polak pracujący w Holandii może udać się po kredyt na przykład do Banku Pekao. Musimy jednak pamiętać, że proces negocjowania warunków kredytu dla osób zatrudnionych za granicą jest określany indywidualnie, dlatego przygotujmy się na to, że otrzymane warunki mogą mijać się z tymi przedstawianymi w ulotkach reklamowych. Według wyciągu z taryf i prowizji tego banku, wysokość prowizji jest uzależniona od tego, czy kredytobiorca zdecyduje się na otworzenie w banku rachunku Eurokonto. Jeżeli tak, wtedy prowizja wyniesie 1,99% kwoty kredytu, natomiast  jeżeli nie, wtedy jej wysokość wzrośnie do 2,49%. Do zalet oferty można zaliczyć to, że bank wystawi nam promesę kredytową, ważną aż 60 dni. Kredyt Mieszkaniowy w Banku Pekao mogą otrzymać tylko osoby, dysponujące co najmniej 30% wkładem własnym w euro. Za przewalutowanie kredytu bank pobierze od nas opłatę w wysokości 2,5% kwoty kredytu.

Bank Zachodni WBK – Kredyt Mieszkaniowy w euro

Bank BZ WBK w swojej ofercie Kredytu Mieszkaniowego w euro w przejrzysty sposób przedstawia warunki jego udzielenia. Podstawą oprocentowania tego zobowiązania jest LIBOR 3M. Marża dla klientów z segmentów VIP, Premium i Classic wyniesie od 3,30 p.p. do 4,50 p. p. Natomiast w przypadku pozostałych klientów, minimalna marża wzrasta o 0,1 p.p. Klient starający się o kredyt mieszkaniowy w banku BZ WBK musi posiadać 20% środków własnych w euro. Za przewalutowanie kredytu na inną walutę bank pobierze opłatę 1% od kwoty kredytu.